The 520DX features a volume control knob at the base of the microphone that allows users to make adjustments to suit their needs during live performance. An attached cable with a standard 1/4-inch plug allows the microphone to be connected to a high-impedance device.
What is this microphone best suited to?
The Shure 520DX has predominately been used for the harmonica, but can also be used for distinct, lo-fi vocals
- Volume control knob allows users to adjust the volume to fit each musical situation
- Rugged, dynamic cartridge with improved response
- High-impedance, omnidirectional
- Supplied with 1/4 inch connector
- Cable length 6.1 m (20 ft)
- Frequency response 100 to 5,000 H
- 6.35mm ensures a reliable wired connection
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 100 Hz - 5 kHz frequency
- Omni-directional polar pattern
- Lightweight and easy to carry. Provides the opulence of having the mic close to the face while speaking.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Handheld |
| Maximum Frequency Response | 5 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | 6.35mm |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 20.01 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



