Ready-To-Go. Every time. Automatically.
The new GLXD4+ Dual Band Tabletop Receiver delivers exceptional digital audio clarity. The perfect combination of the automatic frequency management with the new Dual Band Technology provides reliable and consistent performance. Go wireless without complication.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Audio Ports | |
|---|---|
| 6.35mm (?1/4") | Yes |
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 100 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Maximum Operating Frequency | 5.80 GHz |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

