The new GLX-D+ Dual Band Wireless Rack System features the precision-crafted BETA®98H/C flexible gooseneck microphone for brass, woodwind and percussion applications and the GLXD4R+ half-rack receiver.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable Battery | Yes |
| Battery Run Time | 12 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Audio Ports | |
|---|---|
| 6.35mm (?1/4") | Yes |
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Polar Pattern | Cardioid |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 100 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Maximum Operating Frequency | 5.80 GHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







