The SLXD24+/N8C handheld wireless system, featuring the Nexadyne™ 8/C cardioid dynamic microphone, unlocks a new world of hands-free oversight and management for seasoned volunteers and pro engineers alike. Delivering wireless excellence, wherever required, wide-tuning SLXD+ transmitters and receivers stay in sync courtesy of a dedicated ShowLink® Ease control link. Manage interference, scan for new channels and update for clear transmission automatically. Also monitor and configure via a paired mobile device.
- Transparent 24-bit digital audio quality with >118 dB dynamic range
- Rock solid RF with 138 MHz wide-tuning range for greater geographical coverage:Up to 11 simultaneous systems in 6 MHz TV bands, Up to 14 simultaneous systems in 8 MHz TV bands
- Automatic Setup - once linked, SLX-D+ receivers and transmitters stay connected, despite any RF interference
- With ShowLink® Ease, transmitter parameters can be adjusted remotely over the air from the linked receiver, including: Changing the transmitter frequency once open frequency is identified, Adjust power output level, Lock and unlock transmitter controls, Transmitter firmware updates
- Monitor RF status and control receiver and transmitter parameters with Wireless Workbench desktop software, or remotely with the WWB Mobile app over Wi-Fi or Bluetooth
- Patented Shure Digital Feedback Reducer software is embedded in every SLX-D+ receiver, to automatically reduce unwanted audio feedback, should it ever occur.
- Each SLX-D+ component and system ships with AES-256 Enc
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable Battery | Yes |
| Battery Run Time | 8 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| 6.35mm (?1/4") | Yes |
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Dynamic Range | 118 dB @ 1% THD |
| Microphone Offset Range | 0 to 21 dB (In 3 dB Steps) |
| Audio Latency | 2.80 ms |
| Image Rejection | > 85 dB (Typical) |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Total Harmonic Distortion (THD) | <0.02% |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 328.08 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 470 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 608 MHz |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Storage Temperature Range | 165°F (73.9°C) |
| Operating Temperature Range | 0°F (-17.8°C) to 122°F (50°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.