Featuring the industry standard BETA®58A vocal microphone, the new GLXD2+/B58 Dual Band Handheld Transmitter delivers superior, transparent digital audio.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable Battery | Yes |
| Battery Run Time | 12 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Polar Pattern | Super-cardioid |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 100 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Maximum Operating Frequency | 5.80 GHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

