The Shure ULXD2 is a handheld wireless transmitter compatible with ULX-D Digital Wireless Systems.
- Frequency and power lockout
- Backlit LCD with easy to navigate menu and controls
- Rugged metal construction
- Transmitter Mute Mode repurposes the On/Off switch into a mute switch, enabling audio muting while preserving RF channel presence
- External charging contacts for docked charging (with the SBC200 Dual Docking Charger)
- Optional Shure SB900A lithium-ion rechargeable battery pack provides over 12 hours of battery life, precision metering in hours and minutes, and zero memory effect
- Proprietary Shure Gain Ranging optimizes the system's dynamic range for any input source, eliminating the need for transmitter gain adjustments
- AES 256-bit encryption for applications for which secure transmission is needed
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 11 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 328.08 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 902 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 928 MHz |
Shure Digital Handheld Transmitter with Beta 87A Capsule - 902 MHz to 928 MHz Operating Frequency - 20 Hz to 20 kHz Frequency Response - 328.08 ft Operating Range
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

