The ULXD1 is a wireless bodypack transmitter compatible with ULX-D® Digital Wireless Systems.
With a rugged yet lightweight aluminum case, the ULXD1 delivers uncompromising audio quality and RF performance, AES 256-bit encryption for secure transmission, and advanced rechargeability options for professional sound reinforcement applications.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 11 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| 6.35mm (?1/4") | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Minimum Frequency Response | 25 kHz |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 328.08 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 902 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 925 MHz |
Shure Digital Bodypack Transmitter - 902 MHz to 925 MHz Operating Frequency - 25 kHz - 328.08 ft Operating Range
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

