Designed with dual gooseneck sections for full articulation and an integrated base for precise positioning, the CVG12D provides scalable, high level performance in a wide variety of locations, including podiums and desktops.
- XLR cable/connection. Plug-and-play solution for minimized setup times
- Inline preamp
- Dual-section gooseneck enables ease of positioning and placement options
- 12" (30.5 cm) gooseneck
- Optional Mute Function with LED lighting
- Integrated desktop base
- Cardioid polar pattern with tailored response for speech
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Desktop |
| Microphone Controls | Mute |
| Sound Mode | Mono |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 60 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 180 Ohm |
| Polar Pattern | Cardioid |
| Microphone Sensitivity | -33 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | 3-Pin XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 11.81 ft |
Shure CVG12D-B/C Wired Electret Condenser Microphone - Black - 11.81 ft - Mono - 60 Hz to 16 kHz - 180 Ohm -33 dB - Cardioid - Gooseneck, Desktop - 3-Pin XLR
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

