The Super 55 Deluxe Vocal Microphone features a signature satin chrome-plated die-cast casing, Supercardioid polar pattern, vibrant blue foam, and tailored frequency response for natural vocals and speech. Integrated, swivel stand mount is included.
The combination of updates make the Super 55 the ideal choice when looking for a dramatic - yet affordable - improvement in sound quality with an unmistakable vintage design.
Ideal for stage, studio recording, podcasting, and other sound applications where a stand-mounted microphone with a classic look is desired.
- Low latency and signal issues, often found in wireless connectivity, are no longer a problem with wired connectivity
- With 60 Hz - 17 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Super-cardioid polar pattern delivers a superb sound quality by offering more front pickups and a handful picks from the rear side
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Handheld |
| Maximum Frequency Response | 17 kHz |
| Minimum Frequency Response | 60 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Impedance | 290 Ohm |
| Polar Pattern | Super-cardioid |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Microphone Sensitivity | -53 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 30.6" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |