Designed for desktop-installed sound reinforcement applications, Centraverse™ Boundary Condenser Microphones seamlessly fit within any design aesthetic. They offer low-profile, discreet placement for corporate facilities, houses of worship, government institutions, and beyond.
Featuring Commshield® Technology, which guards against unwanted RF interference from portable wireless devices, Centraverse microphones deliver in best-in-class performance and reliability.
- XLR ensures a reliable wired connection
- With 70 Hz - 16 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Omni-directional polar pattern
- Can be placed on a desk to ensure a noise-free voice to the listeners
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Desktop |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 70 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 180 Ohm |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Sound Pressure Level | 117 dB |
| Microphone Sensitivity | -28 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 12 ft |
Shure Centraverse CVB-B/O Wired Electret Condenser Microphone - Black - 12 ft - 70 Hz to 16 kHz - 180 Ohm -28 dB - Desktop - XLR
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

