Featuring an integrated BETA 58A® microphone cartridge, the BLX2/B58 Handheld Wireless Microphone Transmitter delivers wireless audio with professional clarity and reliability.
- -10 dB gain attenuation
- Color ID caps (available separately)
- Integrated microphone capsule design
- Lightweight, rugged construction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 14 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 2.1" |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 299.87 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 512 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 542 MHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.