Shure BLX® Wireless Systems combine professional-quality sound with simple setup and an intuitive interface for legendary audio performance right out of the box. Precision-built and available in a variety of configurations, it's the most accessible way to own the stage.
Includes BLX4R rack mount receiver, BLX1 bodypack transmitter, SM35 headset microphone, power supply, clothing clip, windscreens, rack mount hardware, and user guide.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 14 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| 6.35mm (?1/4") | Yes |
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 55 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 299.87 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 542 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 572 MHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















