The Wireless Combo System with PG58 and PGA31 combines simple setup and an intuitive interface for performance you can trust in. The comfortable headset offers maximum freedom of movement when performing or presenting. The PG58 is the most accessible wireless Shure vocal microphone for elevating sound quality.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 14 Hour |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Size Supported | AA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| 6.35mm (?1/4") | Yes |
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 66 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 299.87 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 542 Hz |
| Maximum Operating Frequency | 572 Hz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.