The Beta 98H/C miniature cardioid condenser instrument microphone clamps onto the bell of wind instruments or onto the rim of percussion instruments. The integrated gooseneck and ratcheting swivel joint allows the microphone to be easily positioned and secured, and an isolation shock-mount reduces the transmission of instrument vibrations. A gooseneck angle brace is included to provide better retention of the desired microphone placement.
- Capable to throw a crisp and clear audibility with 20 Hz - 20 kHz frequency response
- Easily clipped on an object; eliminates the need for holding it
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Microphone Type | Gooseneck |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 150 Ohm |
| Sound Pressure Level | 15.5 B |
| Microphone Sensitivity | -56 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 10 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.