The Shure Beta 91A is designed for use with kick drums, as well as other traditional low-frequency applications including piano. Featuring an updated microphone capsule, integrated preamplifier, and XLR connection, Beta 91A offers a strong low-frequency response and is specifically tailored for bass frequency applications. The Beta 91A combines superior attack and punch for studio-quality sound, even at extremely high sound pressure levels (SPL).
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- With 20 Hz - 20 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 146 Ohm |
| Sound Pressure Level | 15.5 B |
| Microphone Sensitivity | -49 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 25 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.