The Beta 87C premium vocal microphone delivers studio-grade performance and a smooth, extended high-end frequency response in a cardioid condenser design. The microphone adds warmth to the frequency response and creates an ideal environment for in ear personal monitoring. And its highly consistent cardioid pattern offers excellent rear rejection.
- Capable of throwing low subs and soaring vocals with 50 Hz - 20 kHz frequency
- Compact size lets you carry it easily all day long
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Handheld |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Microphone Sensitivity | -51 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.