The Shure Beta 58A is a high-output supercardioid dynamic vocal microphone designed for professional sound reinforcement and project studio recording. It has become a leading choice among vocalists and touring professionals worldwide. The superb performance of this microphone is not affected by rough handling because of its rugged construction, proven shock mount system, and hardened steel mesh grille.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- Capable to throw a crisp and clear audibility with 50 Hz - 16 kHz frequency response
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Handheld |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Dynamic |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 2" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.