The Shure BETA 181 is an ultra-compact, small-diaphragm side-address condenser microphone, designed for discreet placement and control in live and studio environments. Featuring interchangeable cardioid, supercardioid, omnidirectional and bidirectional capsule options for superior versatility, the small diaphragm design provides superior audio with consistent, textbook polar responses in a form factor small enough to get close to the source in the tightest conditions.
- Wired connection ensures a worry-free signal quality while speaking
- With 20 Hz - 20 kHz frequency range, listen to deep lows and euphoric highs
- Omni-directional polar pattern
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Phantom Power | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 110 Ohm |
| Polar Pattern | Super-cardioid |
| Sound Pressure Level | 15.5 B |
| Microphone Sensitivity | -50 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | XLR |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 24.93 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.