You make your living on a sound stage, in a sports arena, or wherever "on location" takes you. You depend on your wireless system to handle each and every situation with ease. Compatible with all AD series and ADX series transmitters, the Axient® Digital ADX5D dual-channel wireless microphone receiver delivers superior RF performance, spectral efficiency, and transparent audio quality in a portable, slot-in receiver design. Sound and performance that the touring industry has adopted as industry standard is now available to audio professionals in film and broadcast. Wireless pinnacle. Now Portable
- Dual-channel slot-in portable wireless receiver
- Impeccable audio quality
- Wide tuning range up to 184 MHz (region dependent)
- High spectral efficiency due to advanced digital modulation scheme offers more wireless channels in available RF space
- High Density (HD) mode provides even higher spectral efficiency (application dependent)
- True digital diversity reception per channel for drop-out resistance and excellent range
- Networked control with Wireless Workbench® software and ShurePlus™ Channels app
- 5-segment Channel Quality meters display per-channel RF link quality
- ADX series receiver with ShowLink Direct Mode allows remote control of Axient Digital transmitters without the need of external equipment*
- Third-party integration and control from select portable mixers and recorders for RF scan and deployment, audio gain adjustments, transmitter battery life monitoring, and more.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Mini-phone | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 100 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 470 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 636 MHz |



