ADX2/B87A, like all ADX transmitters, sets the stage for exceptional performance, with wide tuning up to 184 MHz, interference protection, advanced rechargeability, streamlined design, and ShowLink remote control for real-time parameter adjustments right from the booth.
- Durable, moisture-resistant, lightweight metal case in black finish
- Up to 9 hours of runtime with SB920 rechargeable battery
- External contacts for docked charging with optional fully covered radome
- Diversity ShowLink enabled for remote transmitter control and automatic interference avoidance
- Two transmission modes: Standard for optimal coverage and new High Density for maximum system channel count and robust coverage
- Encryption-enabled, secure transmission
- Works with Axient® Digital Wireless Systems
- Features the Beta®87A cartridge
- Includes two SB920 rechargeable batteries
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable Battery | Yes |
| Battery Run Time | 9 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Condenser |
| Polar Pattern | Super-cardioid |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 328.10 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 470 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 616 MHz |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.