Axient Digital offers dual and quad receiver options that open the door to a full range of features, from high-performance RF to transparent digital audio.
The AD4D Two-Channel Digital Receiver sets a new standard in spectral efficiency. Groundbreaking performance features include wide tuning, low latency, and High Density (HD) mode, ensuring solid performance in the most challenging RF environments. Networked control, AES3 + AES67 + Dante™ output, and signal routing options bring a new level of management and flexibility to your entire workflow.
Note: When purchasing separate wireless components, please match their frequency bands to ensure proper system operation.
- AES3 output
- Channel Quality meter displays RF signal-to-noise
- Configurable Ethernet switch for redundant Dante or AES67 digital output
- Front panel headphone jack enables Dante™ Cue and Dante™ Browse monitoring
- Networked control with Wireless Workbench® software and ShurePlus™ Channels iOS app
- True digital diversity reception per channel for drop-out resistance
- Available with or without accessories
- Wide tuning range up to 184 MHz
- Works with Axient® Digital Wireless Systems
- Features networked control and signal routing options, plus mobile monitoring and control capabilities
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Shure |
| Audio Ports | |
|---|---|
| 6.35mm (?1/4") | Yes |
| XLR | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 328.08 ft |
| Manufacturer | Shure, Inc |
| Minimum Operating Frequency | 470 MHz |
| Maximum Operating Frequency | 636 MHz |
| Video Ports | |
|---|---|
| BNC | Yes |