The Sharp P621U is a premier Entry Installation Series, LCD, laser projector designed to meet the needs of higher education and corporate users. Sharp's patented IP5x sealed LCD cooling system eliminates the need for a filter and combined with the maintenance free laser light source this projector is as close to set-and-forget as you will find in projection. Another benefit of Sharp's advanced cooling system is whisper quiet operation that eliminates the distraction that can sometimes be caused by a more noisy projector. At 6200 lumens, WUXGA resolution and outstanding LCD color fidelity the P Series delivers impressive looking images in all kinds of demanding applications. Enjoy time-saving installation flexibility with broad horizontal and vertical manual lens shift, a 1.6x manual zoom lens, roll free capability and HDBaseT input.
- IP5x sealed cooling system provides a filter-free projection solution
- Whisper quiet operation for minimal distraction
- LCD, laser technology delivers an impressive and color accurate image
- Manual horizontal & vertical lens shift enables flexible projector placement
- Built-in HDBaseT input provides a single connection for video, audio and control
- 4K Ready - Display stunning 4K UHD 30Hz content using Sharp's proprietary high performance video processing/scaling chip
- Supports 21:9 aspect ratio for more engaging meeting spaces
- Eco-friendly features, minimal maintenance and a cost saving design mean these projectors are great for demanding applications in higher education classrooms and corporate conference rooms
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 3 |
| Minimum Diagonal Image Size | 30" |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Projection Method | Rear |
| Maximum Projection Distance | 22.90 ft |
| Minimum Projection Distance | 27.60" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser/Phosphor |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 6500 lm |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Operating Power Consumption | 315 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.6x |
| Minimum Focal Length | 15.30 mm |
| Maximum Focal Length | 24.60 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |

















