Taking 4K laser projection into new frontiers with a unique combination of brightness and function.
Powerful Performance
- Native 4K UHD (3840 x 2160) resolution produces stunning images with incredible detail
- After startup images appear immediately with breakthrough laser technology
- Advanced laser technology delivers a reliable, maintenance free light source for 20,000 hours
- Integrated software support for Crestron, AMX, PJ Link control systems
4K UHD Resolution
- Utilizing the latest DMD chip from Texas Instruments with pixel shift capabilities resulting in an unsurpassed viewable resolution of 8.3million pixels
- Viewable resolution matches standard 4K UHD LCD displays providing consistency when developing content for your presentations
More Flexible Installations
- Motorized zoom, focus and lens shift simplifies installation and operation by easily adjusting the lens through the remote control
- Lens shift capabilities make alignment easy: (H = +/- 25% / V = +/-55)
- Tilt-free installation capabilities make these projectors ideal for almost any install environment, including portrait orientation
Built-In HDBaseT Support
Streamline your installations with HDBaseT. Optimized for video applications and supporting uncompressed digital video, audio, ethernet and various control signals. With only a single cable (up to 100m) to run, infrastructure and labor costs are reduced, installations are significantly easier, and there is no cable clutter to manage.
Advanced Installation Features
? Motorized Lens Shift, Zoom and Focus
Lens shift provides greater flexibility when determining install location
Tilt-free
The projector can be rotated freely (360°) to orient the image depending on the installation requirements
Portrait mode
Allows the projector to be rotated (and screen if necessary) to a vertical alignment so that portrait content can be viewed without black bars on the side when landscape mode is used.
- Filter free DLP technology
- reduces recurring maintenance requirements and lowers TCO
- Broad motorized lens shift
- provides installers with greater flexibility horizontally and vertically when choosing a mounting location and obstructions in the ceiling are a concern
- Motorized zoom and focus
- make lens adjustment fast and easy using the included remote control
- Built-in speaker
- can potentially save users from needing a separate audio system in smaller rooms
- Included 1.5A USB power
- allows for low-voltage 3rd party devices to be powered directly from the projector eliminating the need for additional electrical outlets in the ceiling
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | 4K UHD |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 3 |
| Minimum Vertical Sync | 24 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Minimum Diagonal Image Size | 60" |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Projection Method | Ceiling |
| Maximum Projection Distance | 42.30 ft |
| Minimum Projection Distance | 62.40" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Mode Brightness | 6000 lm |
| Throw Ratio | 1.25 to 2.01 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 530 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.6x |
| Minimum Focal Length | 18.70 mm |
| Maximum Focal Length | 29.60 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |













