Sharp E Series laser projectors provide the essential features that you need to simply and reliably present to your audience at an affordable price. The 5000-lumen, WUXGA (1920 x 1200) resolution Sharp E501U is ideal for K-12 classrooms or small meeting spaces that need a clear image that can be seen all around the room. Enjoy the convenience of quick setup with direct power on and quick power off. The E Series offers a longer life, lower maintenance solution and an overall lower total cost of ownership than a lamp-based projector. Now is the time to switch to Sharp E Series laser projectors and realize a more reliable, eco-friendly, sustainable projection solution.
- LCD, laser technology delivers a reliable and color accurate image
- Wired networking capabilities make remote management and control possible
- Eco-friendly features, minimal maintenance and a cost saving design mean these projectors are great for K-12 classrooms and small corporate conference rooms
- Built-in 16W speaker
- Auto Power On & Off based on signal detection
- Cornerstone & Pincushion Correction
- NaViSet Administrator 2 software support for management
- Crestron
- AMX
- PJLink support
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 3 |
| Minimum Diagonal Image Size | 30" |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Projection Method | Front Ceiling |
| Maximum Projection Distance | 34.90 ft |
| Minimum Projection Distance | 33.60" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Aspect Ratio | 21:9 |
| Standard Mode Brightness | 5300 lm |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors (10-bit) |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Operating Power Consumption | 330 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.2x |
| Minimum Focal Length | 19.10 mm |
| Maximum Focal Length | 23 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |







