The Sharp A175U-W (white cabinet) is a 17,000 center lumen, WUXGA resolution, LCD, laser projector with advanced professional installation features for higher education and corporate users. Sharp's sealed LCD cooling system allows for a filter free design while delivering extremely quiet operation. With its multitude of digital inputs, connection to any computer or high-definition device is possible. Enjoy installation flexibility with a complete line of optional motorized lenses (powered shift, focus and zoom), roll free installation capabilities and ProAssist software support. The HDBaseT input provides a single connection for uncompressed full HD digital video, audio, ethernet and various control signals.
- The technology of LCD projectors is less-expensive and more reliable
- Amazing display quality with an outstanding brightness of 17000 lm
- Enjoy crystal clear projection with WUXGA resolution
- The 3,000,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- HDMI interface for top notch video and audio
- Enjoy PC-free projection with USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 3 |
| Minimum Diagonal Image Size | 62" |
| Maximum Diagonal Image Size | 41.67 ft |
| Projection Method | Rear Ceiling |
| Maximum Projection Distance | 261.90 ft |
| Minimum Projection Distance | 26.04" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Maximum Resolution | 4096 x 2160 |
| Native Aspect Ratio | 21:9 |
| Standard Mode Brightness | 17000 lm |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Standby Power Consumption | 400 mW |
| Operating Power Consumption | 1035 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Video Signal Format | SECAM |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Video Ports | |
|---|---|
| SDI Standard | 3G-SDI |
| SDI | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Batteries Included | Yes |





