Versatile, Value-driven Performance
A highly economical projection solution, the Sharp V Series combines installation flexibility, low maintenance, and long-life laser performance in a compact, cost-efficient design. Using 3LCD technology, it delivers vivid colour and precise white point calibration with 12-bit colour processing for rich saturation and contrast making it suited for education, corporate, leisure, and simulation environments.
Compatible with existing mounts and lenses, the V Series provides a seamless upgrade path from lamp-based or earlier laser models, maximising assets and reducing costs while embracing nextgeneration efficiencies.
Sharp's ProAssist software enables easy remote setup and adjustment, while advanced features such as geometric correction, edge blending, and wide lens shift support flexible, precise integration.
Benefits
No lamp replacement - up to 20,000 h maintenance free operation possible due to Laser Light Source.
Get Great Performance - while not compromising on quality and ease of use.
Low Noise Level - with 32dB, the silent technology will not disturb your meeting
Impress with vivid colour & contrast - brilliant white and wide colour space with high dynamic contrast
Incredible visualisation capabilities - impressive free tilt and portrait installation capability, unique geometric adjustment, tiling and camera based blending.
- Experience true-to-life colors thanks to the 3LCD, 3-chip technology
- Time to put your 3D goggles on because this projector is able to project 3D content from any 3D display screen
- Amazing display quality with an outstanding brightness of 8300 lm
- Enjoy crystal clear projection with WUXGA resolution
- The 3,000,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 3 |
| Minimum Diagonal Image Size | 40" |
| Maximum Diagonal Image Size | 41.67 ft |
| Projection Method | Front |
| 3D Type | 3D |
| Maximum Projection Distance | 166.99 ft |
| Minimum Projection Distance | 27.56" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 8300 lm |
| Throw Type | Standard Throw |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 467 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Cordless | No |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmental Certification | T�V Rheinland Green Product |

















