The NEC PE456USL short throw, Entry Installation Series, LCD, laser projector provides a unique solution anywhere space is limited or casting a shadow on the screen is a concern. With 4500 lumens, WUXGA resolution and outstanding LCD color fidelity in a compact, manageable cabinet the PE456USL delivers clear images in challenging applications. The 20,000 hour laser life creates a low TCO projection solution.
- LCD technology delivers an impressive and accurate image
- Short throw lens is capable of producing a 130" image from only 4' away
- Projector placement closer to the screen saves space and reduces shadow
- Maintenance-free laser light source saves time and money over the life of the projector
- Powerful 16W speakers provide volume needed for most small rooms
- 4K Ready - Display stunning 4K 30Hz content using NEC's proprietary high performance video processing/scaling chip
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 3 |
| Minimum Vertical Sync | 24 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 85 Hz |
| Maximum Diagonal Image Size | 10.83 ft |
| Projection Method | Front |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 4500 lm |
| Throw Type | Short Throw |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 352 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Focal Length | 6.39 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| USB Playback | Yes |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Sharp |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.