The 24" Class (24.1" diagonal) Sharp MultiSync® EA242W is a WUXGA ultra-narrow bezel IPS desktop monitor ideal for demanding commercial environments. Designed with professional color and image quality standards, this 16:10 widescreen model features IPS panel technology with wide viewing angles (178° horizontal/vertical) and ergonomic adjustability. The LED backlighting of the EA242W allows for a slimmer profile, lighter weight and increased power savings compared to previous generation models. Smart sensing technology automatically detects your work conditions to determine the proper display brightness with ambient light and human sensors. Full-featured connectivity including HDMI, DisplayPort, USB-C, VGA and 2-port USB 3.1 hub connects users to the latest peripherals and future-proofs your investment. With DisplayPort ouput the EA242W is ideal for multiple monitor configurations and includes ControlSync™ technology which allows users to control up to six EA242W displays in a multi-monitor configuration. Upon establishing one unit as the master, users are able to control many performance attributes of the multi-monitor setup in unison through the single monitor.
- WUXGA (1920x1200) Resolution
- IPS screen technology allows for optimal viewing angle
- Brightness 300 cd/m2
- Full connectivity, including DisplayPort, HDMI, USB-C and VGA inputs
- Supports multi-monitor configurations with DisplayPort output for video passthrough
- USB-C input delivers 65W of power as well as video and USB over one cable
- LAN port enables ethernet use for those devices connected to the display with no LAN port
- USB Hub (1 Up / 2 Down)
- Integrated speakers (stereo 1W + 1W)
- Touch-sensitive OSD® controls are integrated into the bezel
- Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power
- Height-adjust stand, pivot, tilt and swivel capabilities
- ENERGY STAR 8.0 and TCO 9.0
- ECO Mode™ allows you to manually adjust the display's brightness to your liking, saving power and reducing your energy costs
- 3 Year Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 31.50 kHz to 77 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 6 ms |
| Standard Refresh Rate | 62 Hz |
| Color Gamut | 107% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 94 |
| Active Display Area (H x V) | 20.40" x 12.70" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Power Consumption | 65 W |
| Operating Power Consumption | 19 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet Technology Details | 1 x RJ-45 Ethernet |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 14.80 lb |
| Height with Stand | 20.30" |
| Extended Height with Stand | 20.30" |
| Compressed Height with Stand | 14.40" |
| Depth with Stand | 9.80" |
| Width with Stand | 20.90" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Operating Temperature Range | 41°F (5°C) to 95°F (35°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude | 16404 ft |
| Energy Star | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 9.0 |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Stand Included | Yes |















