The 24" Class (23.8" diagonal) Sharp MultiSync® EA241F is a Full HD ultra-narrow bezel IPS desktop monitor ideal for demanding commercial environments. Designed with professional color and image quality standards, this 16:9 widescreen model features IPS panel technology with wide viewing angles (178° horizontal/vertical) and ergonomic adjustability. The LED backlighting of the EA241F allows for a slimmer profile, lighter weight and increased power savings compared to previous generation models. Smart sensing technology automatically detects your work conditions to determine the proper display brightness with ambient light and human sensors. Full-featured connectivity including HDMI, DisplayPort, DVI-D, VGA and 3-port USB 3.1 hub connects users to the latest peripherals and future-proofs your investment.
Features
- FHD (1920x1080) Resolution
- IPS screen technology allows for optimal viewing angle
- Brightness 250 cd/m2
- Full connectivity, including DisplayPort, HDMI, DVI-D and VGA inputs
- USB Hub (1 Up / 3 Down)
- Integrated speakers (stereo 1W + 1W)
- Touch-sensitive OSD® controls are integrated into the bezel
- Human and ambient light sensors automatically detect your work conditions to determine the proper display brightness, thereby conserving power
- Height-adjust stand, pivot, tilt and swivel capabilities
- ENERGY STAR 8.0 and TCO 9.0
- ECO Mode™ allows you to manually adjust the display's brightness to your liking, saving power and reducing your energy costs
- 3 Year Warranty
- 23.8" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- Minimize blurring and smearing during motion and gaming sequences with a 6 ms response time for sharp, fluid visuals
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 250 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Wide Viewing Angle feature enables responsive operation and efficient task handling
- 1920 x 1080 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extended use
- The MultiSync 23.8" monitor includes Full HD 1920x1080 resolution for pixel-precise clarity and vibrant visuals
- 75 Hz standard refresh rate enhances clarity by reducing motion artifacts, ensuring smooth and sharp display performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 31.50 kHz to 75 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 6 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 101.6% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.28000 mm x 0.28000 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 93 |
| Active Display Area (H x V) | 20.75" x 11.67" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 290 mW |
| Maximum Power Consumption | 15 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.1 Downstream | 3 |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-B | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 13.45 lb |
| Height with Stand | 19.16" |
| Extended Height with Stand | 19.16" |
| Compressed Height with Stand | 13.25" |
| Depth with Stand | 9.84" |
| Width with Stand | 21.17" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Swivel |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| DVI-D | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 41°F (5°C) to 95°F (35°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |
| Maximum Operating Altitude | 16404 ft |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified 9.0 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Stand Included | Yes |























