- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Direct View LED backlight technology for enhanced visual clarity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 4 |
| Screen Size Class | 13.50 ft |
| Viewable Screen Size | 13.50 ft |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| High Dynamic Range (HDR) | No |
| Video Wall Compatible | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 800 Nit |
| Pixel Pitch | 73.6 mil |
| Color Depth | 16-bit |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | No |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Mount Surface | Wall |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Maximum LED Life | 11.4 Year |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of DVI-D Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 85% |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP20 |
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.