The Sharp E Series provides cost conscience customers impressive LED imaging without compromising on the service and support expected from the Sharp brand. This 135" Full HD kit is built with Sharp's 1.56mm LD-E151 module designed to deliver all the advantages of a seamless LED display in a cost effective package. Boardrooms, auditoriums, retail, and education are just some of the applications where the Sharp E series is designed to be integrated. The front serviceable design allows easy access and quick maintenance when needed. Sharp offers full planning and design, installation and post installation maintenance support, ensuring you get a custom tailored solution allowing you to focus on what's most important - your business.
Features
- 135" diagonal screen size
- Full HD (1920x1080) resolution with a refresh rate of >= 3840 Hz for excellent image quality
- Front serviceable modules allowing for installation in difficult to access areas
- Kit includes everything needed for a LED installation, including LED modules, power bar, LED controller, mounting structure, overframe kit, as well as spare parts
- Pixel cards are hot-swappable and can be replaced without turning the display off
- Price does not include installation. Please contact Sharp or your local AV dealer for information on pricing including installation.
- Thin and lightweight design allow for greater installation flexibility and also meet ADA requirements
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features full 1920 x 1080 HD resolution enabling sharp and clear images
- Features 1920 x 1080 resolution and 1080p scan format for producing sharp and bright images
- Direct View LED backlight technology for enhanced visual clarity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 4 |
| Screen Size Class | 11.25 ft |
| Viewable Screen Size | 11.25 ft |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Video Wall Compatible | Yes |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 660 Nit |
| Pixel Pitch | 61.4 mil |
| Module Resolution | 384 x 216 |
| Color Depth | 16-bit |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Maximum LED Life | 11.4 Year |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of DVI-D Ports | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 85% |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP20 |