Sharp's new LD-AF Series of direct view LED displays offer a streamlined, user-friendly solution that differs from standard LED walls. Unlike traditional direct view LED displays, which often require additional components like external controllers or speakers, Sharp's LD-AF Series features built-in speakers, remote control functionality, and an intuitive interface for easy setup and operation. Designed for simplicity and convenience, these displays provide a unified user experience across Sharp's line of system-on-chip (SoC) displays, and a streamlined installation process. Available in 138" and 165" diagonal sizes, they deliver Full HD (1920x1080) imagery, making them perfect for environments like conference rooms and meeting spaces that need a high-quality, hassle-free display.
- Full HD (1920x1080) native resolutionwith a 138" class diagonal for crystal clear and immersive imagery
- Quick and easy installation processwith a single power cable and a hassle-free installation process, the Sharp LD-AF Series can be implemented in as little as two hours
- Powerful System-on-Chip for versatile functionalitypowered by Android 13 with a high-end integrated media player, as well as support for third-party applications (APKs) as needed
- Integrated USB-C connectionthat not only allows for DP-Alt mode, but also upstream cababilities for controlling peripherals through the separate USB-A downstream connection
- NaViSet Administratoris Sharp's proprietary software solution that greatly eases administration and management of larger disply device installations. Control your entire Sharp display ecosystem through this optional software
- Fully compatiblewith Crestron Connected software as well as Crestron XiO Cloud Service
- To learn more about Sharp's LD-AF Series,
- Please contact Sharp or your local AV dealer for information on pricing including installation.
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Cortex A55 1.50 GHz processor delivers the performance to explore new things, expand your excitement and experience
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features full 1920 x 1080 HD resolution enabling sharp and clear images
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 1080p content
- Direct View LED backlight technology provides a clear and smooth display
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 6 , 500:1 |
| Minimum Color Temperature | 4940.3°F (2726.8°C) |
| Maximum Color Temperature | 16640.3°F (9226.8°C) |
| Pixel Configuration | 3-in-1 SMD |
| Screen Size Class | 11.50 ft |
| Viewable Screen Size | 11.50 ft |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Video Wall Compatible | Yes |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 500 Nit |
| Pixel Pitch | 59.1 mil |
| Module Resolution | 384 x 216 |
| Color Depth | 16-bit |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 3 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Digital Audio Optical Output | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Mount Surface | Wall |
| Orientation | Landscape |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Maximum LED Life | 11.4 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 85% |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP20 |













