Bringing advanced professional functionality to enterprise users, the Sharp PN-LA series ensures compliance with the highest IT security standards while providing maximum flexibility. A built-in SDM expansion slot includes a pre-installed Windows® 11 Pro PC featuring an Intel™ Core i5 Tiger Lake CPU. This expands the display's customizable capabilities, enabling safe and seamless integration into corporate IT systems. Users can also benefit from pre-installed functionalities such as the Sharp Meeting Launcher for quick access to favorite apps and VC platforms, FlatFrog Board collaborative whiteboarding software and AirServer™ mirroring software for wireless screen sharing.
- 75" Class (74.5" diagonal) Screen Size
- Brilliant Ultra-HD (3,840 x 2,160) Direct Lit LCD Display
- FlatFrog Board Software for Rooms (1 year) - free download
- 20-Point InGlass™ M5 (IR) touch screen
- Pre-installed SDM Windows® 11 Pro PC with Intel™ Core i5 Tiger Lake CPU
- Optional PN-ZCMS1 AV Soundbar available
- 500 cd/m2 Brightness
- 1,200:1 Contrast Ratio
- EnergyStar 8.0 Certified
- Built-in 10W per Channel Stereo Audio System
- 5-Year Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sharp Electronics |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Display Orientation | Portrait |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | InGlass |
| Number of Touch Points | 20 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Technology | TFT LCD |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 500 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Power Consumption | 360 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |

















