This all new Server Technology PRO3X Switched POPS PDU features RamLock HDOT outlets running with a Raritan Xerus Technology state of the art network interface module. Server Technology's unique RamLock, a self-locking, elbow-catch mechanism to prevent accidental cord disconnects on standard network power cords. The PDU features HDOT outlets which are dedicated C13 outlets, while the other HDOT Cx outlets can be treated as either a C13 or C19 outlet. This innovative PDU combines input and outlet power monitoring, branch current monitoring and outlet control with support for Raritan plug and play sensor types like temperature, humidity, water, dry contact closure, airflow, air pressure differential, and more.
- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- Remotely control individual outlets for rebooting of locked equipment with switched PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC 60309 3P+G 9Hr 60A plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 208 V input voltage for optimal performance with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 17.30 kW |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 18 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60309 3P+G 9Hr 60A |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+G 9Hr 60A |
| Input Voltage | 208 V |
| Input Current | 60 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |

