The Server Technology® Switched POPS PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral and POPS® technology provides accurate measurement of current (billing-grade), voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at each output. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The Switched POPS "Master" PDU can be connected to a Switched POPS "Link" PDU to extend the network access to the redundant or secondary power feed.
- Electric power fitted to racks of computers and networking equipment within a data center
- Remotely control individual outlets for rebooting of locked equipment with switched PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- CS8365 3P+G 50A plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Server Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 14.40 kW |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Type | CS8365 3P+G 50A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 50 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |