The Server Technology® PRO2 Switched PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO2 Switched Master" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO2 Switched "Link"� PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration."
- PDU provides active metering enabling energy optimization and circuit protection
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- NEMA L15-30P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 208 V input voltage for optimal performance with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Server Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 8600 W |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 54 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L15-30P |
| Plug/Connector Type | NEMA L15-30P |
| Input Voltage | 208 V |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |