The Server Technology® Switched PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The Switched "Master" PDU can be connected to a Switched "Link" PDU to extend the network access to the redundant or secondary power feed.
- PDU improves efficiency, uptime and growth of data centers
- Remotely control individual outlets for rebooting of locked equipment with switched PDUs
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- NEMA L5-30P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 120 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 120 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Server Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 2800 W |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |