The Server Technology® Switched PDU provides control of outlet power and local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The Switched "Master" PDU can be connected to a Switched "Link" PDU to extend the network access to the redundant or secondary power feed.
- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- With a built-in digital current meter avoid potential overloads via switched PDUs
- NEMA 5-20R receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- IEC 60320 C20 plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 120 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 1900 W |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |