Server Technology's PRO4X Smart PDUs run on our state-of-the-art Xerus network interface platformand provide remote access to power, PDU status, input and branch current monitoring. The PDU features RamLock, a self-locking mechanismto prevent accidental cord disconnects, and our award-winning HDOT Cx outlets that can be deployed as either a C13 or C19. Smart PDUs are secured with strong configurable password, active directory, 256-bit AES encryption, SSH, SSL and HTTPS support. SNMP traps provide automated alerts on power and environmental conditions from Legrand's plug-and-play environmental monitoring sensors like temperature, humidity, water, dry contact closure, airflow, air pressure differential, and more.
- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- Remotely monitor single-or-three phase voltage, frequency even load levels with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- IEC C20 100-240V Inlet plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 3300 W |
| PDU Type | Monitored |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 24 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | IEC C20 100-240V Inlet |
| Locking Receptacles | RamLock Locking Outlet |
| Input Voltage Range | 120 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Button Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Breaker |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| TAA Compliant | Yes |

