Server Technology's PRO4X Smart PDUs run on our state-of-the-art Xerus network interface platform and provide remote access to power, PDU status, input and branch current monitoring. The PDU features RamLock, a self-locking mechanism to prevent accidental cord disconnects, and our award-winning HDOT Cx outlets that can be deployed as either a C13 or C19. Smart PDUs are secured with strong configurable password, active directory, 256-bit AES encryption, SSH, SSL and HTTPS support. SNMP traps provide automated alerts on power and environmental conditions from Legrand's plug-and-play environmental monitoring sensors like temperature, humidity, water, dry contact closure, airflow, air pressure differential, and more.
- HDOT Cx Outlets: Cx is the future-ready UL tested hybrid of a C13 and C19 outlet accommodating both C14 and C20 plugs.
- 45 Degree Angled Infeed: The angled infeed improves accessibility, provides infeed strain relief, and its bend radius is suitable with 60A rated cords.
- Network Monitoring: Gain access to valuable data through connections including HTTP(S), SSH, Telnet, SNMP, (S)FTP, SMTP, Syslog, LDAP(S), RS-232 serial, and more.
- Multi-Unit Linking & Cascading: Daisy chain up to 16 PDUs from a primary PDU using a USB or Ethernet connection through a single IP address.
- Multi-Color LCD: An easy-to-read LCD provides a local indication of power usage, alerts, and alarms.
- Hot Swappable Controller: The Controller is the PDU's center of intelligence and houses computing, display, and connectivity ports.
- Power Quality Measurements: Monitor and alert on the power being fed to the PDU for harmonics, voltage dips and swells, crest factor, and more at the outlet or load.
- RGB LED Outlet Indicators: RGB LEDs identify a
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 17.30 kW |
| PDU Type | Monitored |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 24 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+G 9Hr 60A |
| Locking Receptacles | RamLock Locking Outlet |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 60 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Button Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Breaker |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 5% |

