The Server Technology® PRO2 Smart POPS PDU provides local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® and POPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input and at each output. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO2 Smart POPS "Primary" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO2 Smart POPS "Link" PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration.
- Cx Outlet
- Cx is the future-ready UL tested hybrid outlet of a C13 and C19 outlet, accommodating both C14 and C20 plugs.
- Network Monitoring
- Gain access to valuable data through connections including HTTP(S), SSH, Telnet, SNMP, (S)FTP, SMTP, Syslog, LDAP(S), RS-232 serial, and more.
- Hot-Swap Network Card
- Network access is ensured when power is lost to the Primary unit, with backup power provided by the Linked unit.
- Star Multi-Linking
- PRO2 provides the ability to link up to four power circuits using one IP address. Primary Expansion PDU provides backup power to the network card.
- Temperature/Humidity Monitoring
- Primary and Expansion (select products) units each support two external 10' (3m) T/H probes. Receive SNMP-based alerts and email notifications.
- IP Access, Security & Communications
- Web, SSH, Telnet, SNMPv2c & v3, RS-232 serial, 10/100 Base T-Ethernet, LDAP(S), TACACS+, RADIUS, DHCP, & SMTP/email.
- Auto-Flip Current Display
- Easy-to-read LEDs display current per phase to help prevent overloads and
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 8600 W |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 3 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-30P |
| Locking Receptacles | RamLock Locking Outlet |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Cabinet-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Temperature/Humidity |
| Protection Type | Circuit Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |

