The Server Technology® PRO2 Smart POPS PDU provides local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® and POPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input and at each output. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO2 Smart POPS "Primary"PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO2 Smart POPS "Link"PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration.
- HDOT Cx: Cx is the future ready UL tested hybrid of the C13 and C19 outlets accommodating both C20 and C14 plugs.
- Network Monitoring: Gain access to valuable data through connections including HTTP(S), SSH, Telnet, SNMP, (S)FTP, SMTP, Syslog, LDAP(S), RS-232 serial, and more.
- Hot-Swap Network Card: Network access is ensured when power is lost to the primary unit with backup power provided by the primary link unit.
- Star Multi-Linking: Provides the ability to link up to four power circuits using one IP address. Primary link provides backup power to network card.
- Temperature/Humidity Monitoring: Primary and Link units each support two external 10' (3m) T/H probes. Receive SNMP-based alerts and email notifications.
- Auto-Flip Current Display: Easy-to-read LEDs display current per phase to help prevent overloads and simplify three-phase load balancing in high-density cabinets.
- Per- Inlet Power Sensing: Meets ANSI C12.1 for billing-grade accuracy of Current per phase. PIPS includes voltage, active power, apparent po
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 8600 W |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 12 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | NEMA L15-30P |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Button Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 8% |