The Server Technology® PRO2 Smart POPS PDU provides local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® and POPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input and at each output. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO2 Smart POPS Master" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO2 Smart POPS "Link"� PDUs to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration."
- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- With a built-in digital current meter avoid potential overloads via switched PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC 60309 3P+N+G 9Hr 60A plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 208 V input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Server Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 17.30 kW |
| PDU Type | Switched |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 36 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60309 3P+N+G 9Hr 60A |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+N+G 9Hr 60A |
| Input Voltage | 208 V |
| Input Current | 60 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |