The Server Technology® PRO2 Smart PDU provides local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO2 Smart Master" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO2 Smart "Link"� PDU to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration."
- Electric power fitted to racks of computers and networking equipment within a data center
- Before critical input source become overloaded always be warned with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- NEMA L21-30P plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 208 V input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 5700 W |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 6 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L21-30P |
| Plug/Connector Type | NEMA L21-30P |
| Input Voltage | 208 V |
| Input Current | 20 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |