The Server Technology® PRO1 Smart PDU provides local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO1 Smart Master" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO1 Smart "Link"� PDU to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration."
- PDU provides power control as remote controlled relay & load monitoring
- Remotely monitor single-or-three phase voltage, frequency even load levels with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum dependability and optimal performance
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- NEMA L6-30P plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 208 V input voltage for optimal performance with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Server Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 5000 W |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 6 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L6-30P |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Input Voltage | 208 V |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |