The Server Technology® PRO1 Smart PDU provides local LED input current monitoring, allowing IT personnel to determine safe levels of loading on a per-phase basis while installing equipment into the rack/cabinet. The integral PIPS® technology provides billing-grade accurate measurement of current, voltage, active power, apparent power, power factor, crest factor, and accumulated energy at the input. These power data points, along with temperature and humidity measurements (provided via optional probes), are accessible through the built-in Web and CLI interfaces as well as through SNMP. The PRO1 Smart Master" PDU can be connected to as many as three (with optional module) PRO1 Smart "Link"� PDU to extend the network access to the redundant or secondary power feed without the risks of a daisy chain linking configuration."
- Provide circuit protection and easy configuration for trouble-free access
- Remotely monitor single-or-three phase voltage, frequency even load levels with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU for reliable performance with maximum productivity
- IEC 60309 3P+N+PE 6Hr 32A plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 400 V input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Server Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 22 kW |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C19 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60309 3P+N+PE 6Hr 32A |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+N+PE 6Hr 32A |
| Input Voltage | 400 V |
| Input Current | 32 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack/Tower |
| Mount Type | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Circuit Protection |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |