Server Technology's PRO4X Smart PDUs run on our state-of-the-art Xerus network interface platform and provide remote access to power, PDU status, input, and branch current monitoring. The PDU features RamLock, a self-locking mechanism to prevent accidental cord disconnects, and our award-winning HDOT Cx outlets that can be deployed as either a C13 or C19. Input current LED displays provide local load monitoring and simplify load balancing as equipment is added to the rack. Smart PDUs are secure and feature external authentication and authorization support, while SNMP traps provide automated alerts on power and environmental conditions from Legrand's plug-and-play environmental monitoring sensors like temperature, humidity, water, dry contact closure, airflow, air pressure differential, and more.
- Electric power fitted to racks of computers and networking equipment within a data center
- Before critical input source become overloaded always be warned with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides dependable power output with maximum efficiency
- IEC 60309 3P+G plug/connector type for reliable, productive connectivity and optimal power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 17.30 kW |
| PDU Type | Monitored |
| Phase | Three Phase |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 24 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+G |
| Locking Receptacles | HDOT Cx RamLock |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 60 A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Mounting Orientation | Vertical |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Double Pole |
| Manufacturer | Legrand Group |