Server Technology's PRO4X Switched PDUs run on our state-of-the-art Xerus network interface platformand provide remote access to power, PDU status, input and branch current monitoring, and outlet on/off control. The PDU features RamLock, a self-locking mechanismto prevent accidental cord disconnects, and our award-winning HDOT Cx outlets that can be deployed as either a C13 or C19. Switched PDUs are secured with strong configurable password, active directory, 256-bit AES encryption, SSH, SSL and HTTPS support. SNMP traps provide automated alerts on power and environmental conditions fromLegrand's plug-and-play environmental monitoring sensors like temperature, humidity, water, dry contact closure, airflow, air pressure differential, and more.
- PDU provides active metering enabling energy optimization and circuit protection
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum usability and reliable power output
- Three Phase phase PDU provides optimal power output with added usability
- IEC 60309 3P+G 9Hr 60A plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 17.30 kW |
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 24 x IEC 60320 C13 |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+G 9Hr 60A |
| Locking Receptacles | RamLock Locking Outlet |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 50 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Button Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 5% |

