This all new Server Technology PRO3X Switched POPS PDU features RamLock HDOT outlets running with the Xerus Technology Platform's state of the art network interface module. Server Technology's unique RamLock, a self-locking, elbow-catch mechanism to prevent accidental cord disconnects on standard network power cords. The PDU features HDOT outlets which are dedicated C13 outlets, while the other HDOT Cx outlets can be treated as either a C13 or C19 outlet. This innovative PDU combines input and outlet power monitoring, branch current monitoring and outlet control and supports Legrand plug-and-play sensor types like temperature, humidity, water, dry contact closure, airflow, air pressure differential, and more.
- HDOT Cx Outlets
- Cx is the future-ready UL tested hybrid of a C13 and C19 outlet accommodating both C14 and C20 plugs.
- Network Monitoring
- Gain access to valuable data through connections including HTTP(S), SSH, Telnet, SNMP, (S)FTP, SMTP, Syslog, LDAP(S), RS-232 serial, and more.
- Multi-Unit Linking & Cascading
- Daisy chain up to 16 PDUs from a primary PDU using a USB or Ethernet connection through a single IP address.
- Multi-Color LCD
- An easy-to-read LCD provides a local indication of power usage, alerts, and alarms.
- Hot Swappable Controller
- The Controller is the PDU's center of intelligence and houses computing, display, and connectivity ports.
- RamLock Locking Outlets
- A mechanical locking mechanism built to secure the broadest range of C14 and C20 plugs in place.
- Environmental Monitoring
- Support up to 12 daisy chained DX2-series SmartSensors, each with the ability to send SNMP-based alerts and email notifications.
- Per-Inlet Power Sensing
- PIPS® (Per Inlet Power Sensing) Monitors Current Load (A), Voltage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 17.30 kW |
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Receptacle Detail | 18 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | IEC 60309 3P+G 9Hr 60A |
| Locking Receptacles | RamLock Locking Outlet |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 60 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Temperature/Humidity |
| Protection Type | Double Pole |
| Manufacturer | Legrand Group |

