This all new Server Technology PRO3X Smart PDU features RamLock HDOT outlets running with the Xerus Technology Platform's state of the art network interface module. Server Technology's unique RamLock, a self-locking, elbow-catch mechanism to prevent accidental cord disconnects on standard network power cords. The PDU features HDOT outlets which are dedicated C13 outlets, while the other HDOT Cx outlets can be treated as either a C13 or C19 outlet. This innovative PDU combines input power and branch current monitoring and supports Legrand plug-and-play sensor types like temperature, humidity, water, dry contact closure, airflow, air pressure differential, and more.
- A device fitted with multiple outputs for the distribution of electric power
- Remotely monitor single-or-three phase voltage, frequency even load levels with monitored PDUs
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- NEMA L6-30P plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 208 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 5000 W |
| PDU Type | Monitored |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 18 x CX |
| Receptacle Type | CX |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Locking Receptacles | RamLock Locking Outlet |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| General Features | |
|---|---|
| Environmental Sensors | Differential Pressure |
| Protection Type | Fuse |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 8% |

